Kościół Świętego Józefa
Duszpasterz kościoła św. Barbary ks. radca Paweł Łukaszczyk, po wybudowaniu kościoła św. Jadwigi (1889 r.) i kościoła w Świętochłowicach (1894 r.), zakupił tereny cmentarne na "Pniokach", mając w planie budowę kaplicy. Zmieniono jednak plany i w 1904 roku położono kamień węgielny pod nowy kościół ku czci Bożej i swego Patrona św. Józefa. Ukończono budowę i 18 listopada 1907 roku kościół św. Józefa poświęcił dziekan Wiktor Schmidt.
W swoich początkach parafia liczyła 13 tysięcy wiernych. Liczba ta do II Wojny Światowej ciągle wzrastała ze względu na budowę dużych kompleksów mieszkaniowych na terenie parafii. W 1957 roku nastąpił pierwszy kapitalny remont kościoła, następny miał miejsce w 1969 roku i związany był z usuwaniem szkód górniczych. Obecnie ku końcowi ma się kolejny remont kapitalny. Kościół, dzięki wsparciu Urzędu Miasta i ogromnemu zaangażowaniu parafian, został oświetlony z zewnątrz oraz zainstalowano nowoczesny system oświetleniowy wewnątrz, oczyszczono i odmalowano wnętrze, odnowione zostały ołtarze, figury i malowidła.
Pierwszym długoletnim proboszczem parafii był śp. ks. kanonik Paweł Czaja (1911-47). Jego nastąpcą był śp. ks. Jan Nita (1947-68). W latach 1968-94 sprawował tę funkcję ks. kanonik Leonard Swoboda, a obecnie, czyli od 1994 roku, proboszczem parafii jest ks. Antoni Klemens.
W chwili bieżącej na terenie parafii mieszka nieco ponad 10 tysięcy osób. Do parafii należy dom parafialny przy ul. Pudlerskiej, gdzie również w pomieszczeniach parafialnych znajduje się prowadzona przez władze miejskie ochronka dla dzieci.